9 април 2016 г.

5 причини защо да не изпускаме закуската си




Плодове, зърнена закуска и дори варено яйце, заедно с филия хляб и сирене, добрата закуска е най-основното за един добър старт на деня. Ето няколко основателни причини да не забравяте закуската като част от здравословното хранене, дори и когато сте на диета:
1. Закуската ви дава енергия, благодарение на която ще мислите и работите по-добре, ще бъдете и физически по-активни.

2. Приетите на закуска калории ще изразходвате през деня дори и само при нормалната ви физическа активност – закуската няма да ви се „лепне“.

3.Ще намалите глада си – ако закусите, няма да сте толкова гладни през останалата част от деня и вероятността да се изкушите от захарни изделия или чипсове е много по-малка.

4.  Закуската е най-доброто време да приемете така необходимите на организма ви плодове. Ако ги пропуснете на закуска, вероятността да наваксате през деня е малка.

5. Знаете, че закуската е много важна за децата. Кафе и цигара вече не е модерно!  Дайте им добър пример! Ако детето ви вижда да се храните здравословно, то също ще следва този пример на поведение. Ако не заради вас, направето го за здравето на детето си!

8 април 2016 г.

Анкета

Защо е важно да се храним със зеленчуци?




Зеленчуците са изключително богат източник на витамини и растителни мазнини. Домати, краставици, броколи и други са изключително ценни заради витамини С, Е, D, К и други, които съдържат. Именно тези витамини са най-важните антиоксиданти в човешкия организъм.
Витамин С е основен отговорник за синтез на колаген в мускулната клетка и стимулатор за костен растеж на опорно-двигателния апарат. Ако неговото ниво е ниско, много по-лесно се достига до мускулна умора и чупливост на костите при травми. Витамин С има и силен имуностимулиращ ефект.
Витамин Е е следващият много важен обект в хранителните режими. Той доставя енергия за основната мускулна дейност. Цялостното мускулно съкращение се осъществява чрез приплъзване на актинови и миозинови нишки една към друга.  zdravoslovna-salata-za-hranene
Влиянието на антиоксидантите е много важно, но също така може да бъде и опасно. При предозиране с антиоксиданти, най-често след прием под формата на хранителни добавки, много често се стига до много по-лесна умора, при спортистите се среща състояние на претренираност, постигат се йо-йо ефекти в диетите, а скелетно-мускулният апарат губи своята динамика и тонус.
Консумацията на плодове и зеленчуци, оформени като свежи салати, доставят енергия за основните и жизненоважни процеси на организма ни – синтез на хормони, мускулна контракция, нервна проводимост и други. Салатите доставят много растителни мазнини, които неутрализират вредните мазнини в тялото и ги изпращат към черния дроб за преработка и отделяне чрез изпражнения и урина.

5-те лечебни качества на динята


диня


Динята е едно от най-мощните растителни лекарства с благоприятен ефект. Той се чувства-като се почне от мозъка, през цялото тяло, та чак до стъпалата ни. Вижте какви невероятни ползи ще имате за здравето си, докато се наслаждавате на свежия, вкусен и нискокалоричен плод.
Зрението
Динята е голям източник на бета каротин, който в организма се превръща във витамин А. Той пък от своя страна подпомага продукцията на пигментите в ретините на очите и предпазва от възрастова мускулна дегенерация. Добро превантивно средство е и срещу нощната слепота. Витамин А също така поддържа добрия вид и здраве на кожата,зъбите,костите.
Сърцето и костите
Ликопенът, който се съдържа в динята и е отдавна признат като значим за сърдечно-съдовото ни здраве. Той намалява оксидативния стрес в костите и ограничава разрушаването на костнатата ни тъкан. С голямото си съдържание на калий динята способства да се задържи и калция в организма, което допълнително прави костите по-здрави.
Възпалителните процеси
Флавоноидите, каротеноидите и тритерпеноидите в динята са много важни за неутрализиране на последиците от свободните радикали и способстват за намаляване на възпалителните процеси в организма. Колкото по-узряла е динята, толкова по-наситена е с тези полезни вещества.
Мускулите и нервите
Заради богатото си съдържание на калий динята може да се окачестви и като натурален електролит, които регулира дейността на нервите и мускулите в тялото. Именно от този минерал зависи честотата и силата на мускулните контракции, както и контролът на нервната възбудимост.
Бъбреците
Динята е естествен диуретик, който спомага за отделянето на урината от бъбреците, без да ги натоварва – за разлика от кафето и алкохола, например.

10 съвета за здравословно хранене


  1. Хранете се 3-4 пъти на ден, през не повече от 6 часа.
  2. Винаги закусвайте. Не е нужно закуската да бъде огромна. Едно варено яйце и малко сирене ще дадат достатъчен старт на деня.
  3. Приемайте източници на белтъчини със всяко хранене.
  4. Ако желаете, към закуската може да прибавите парче плод.
  5. Дръжте полезни малки закуски на работното си място или у дома. Така винаги ще имате с какво да захраните тялото си, дори когато сте заети и нямате време да излезете или да приготвите храна.
  6. Ограничете кафето. Вместо него приготвяйте зелен чай или освежаваща вода с лимон.
  7. Ограничете обработените храни, богати на рафинирани въглехидрати, транс-мазнини, овкусители и консерванти.
  8. Пийте 2-3 литра вода на ден. Ако спортувате, може да прибавите още течности.
  9. Експериментирайте с храните и комбинациите между тях. Опитайте нови неща, като мусака от тиквички и т.н. Здравословната храна също може да е разнообразна.
  10. Консумирайте храните в близко до натуралното им състояние. Избирайте пълномаслени натурални млечни продукти, прясно месо и риба. Обработвайте минимално храните, които позволяват това.

Кой е най-здравословният вариант за обяд на работното място?





По средата на деня мозъкът и тялото ви се нуждаят от източник на енергия. Ето какво ви съветвам да направите.
На първо място – не преяждайте. Ще си набавите повече енергия, ако хапнете плод между закуската и обяда и още един следобед, за предпочитане ябълка или круша, както и ако обядът ви е сравнително лек. Второ, приемайте протеини, бавноразграждащи се въглехидрати и пресни зеленчуци.
34_toppic_bigИдеална идея за обяд е сандвич от пълнозърнест хляб с пилешко месо и много салата. Може сандвичът да е с яйце и кресон, но си го пригответе с двойно количество от кресона, който обикновено се слага в сандвичите. Ако сте вегетарианци, чудесна за обяд е салатата от фасул и ориз с гарнитура от зеленчуци. В случай че сте на път, си вземете купичка хумус (паста от нахут), суров морков и пет-шест овесени бисквити.
Не пийте газирани напитки, а вода (ако е газирана, то да е газирана по естествен път), ябълков сок или фреш от няколко плода.




Здравословното хранене - мода или необходимост?


 Епидемията от затлъстяване, която започва в САЩ в края на 70-те години, в момента се разпространява из целия свят, като бързото хранене е един от нейните вектори. Нарастващата популярност на бързото хранене е само една от множеството културни промени, донесени от глобализацията. В Китай делът на тийнейджърите с наднормено тегло се е увеличило приблизително три пъти през последните десет години. В Япония яденето на хамбургери и пържени картофи не е направило хората по-руси, но пък ги е направило по-дебели.
Всеки 5-и ученик у нас е с наднормено тегло, а България е на второ място в света, след САЩ, по затлъстяване и свръхтегло в тази възрастова група.Американчетата в момента получават 1/4 от всички зеленчуци, които консумират, под формата на пържени картофи или чипс. Проучване на рекламите в Европейския съюз открива, че 95% от рекламите за храна насърчават консумацията на храни, богати на захар, сол и мазнина. В България точна законова дефиниция на вредна храна няма, но все повече нахлува мнението, че рекламата на хранителни продукти, насочени към децата, трябва да бъде ограничена. Децата не бива да са тези, които правят избор какво да ядат, защото са силно податливи на внушения и нямат никакви знания и опит в правилното хранене. Дали наистина здравословното хранене е просто мода ?  Класическо оправдание за недоброто ни хранене е активният живот, който водим, заедно с неговия стрес и изисквания. Колко дълго, можем да се оправдаваме с това, за лошите ни хранителни навици?